راهنمای ارسال کارگو هوایی

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که حمل‌ونقل محموله و شیوه انتقال آن از کشوری به کشور دیگری با کیلومترها فاصله به چه صورت انجام می‌شود؟ روش‌های گوناگونی برای جابه‌جایی محموله وجود دارد. یکی از این روش‌ها حمل‌ونقل دریایی با استفاده از کشتی است. جابه‌جایی بار توسط کشتی باتوجه‌به ایمن بودن و هزینه کم، یکی از مشکلات بزرگی که دارد مدت‌زمان طولانی حمل محموله است. برای حل این مشکل روش حمل‌ونقل هوایی پیشنهاد می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این روش بهتر است اول با کارگو آشنا شوید. امروزه در سراسر جهان به طور معمول کارگو استفاده می‌­شود و آن‌قدر پرکاربرد است که دنیا را نمی‌­توان، بدون استفاده از این روش حمل‌ونقل متصور شد. بسیاری از شرکت­‌ها و دولت‌­ها و اشخاص بدون کارگو با خسارات زیادی مواجه می­‌شوند. به همین دلیل اهمیت این روش به‌عنوان سریع­ترین روش حمل‌ونقل بسیار بالا است. کارگو یکی از خدمات تخصصی شرکت بازرگانی بین المللی همراه دژ است.

کارگو چیست؟

اصطلاح کارگو به معنی «محموله» به‌طورکلی به کالاها یا کالاهایی اطلاق می‌شود که توسط کشتی، هواپیما، کامیون یا سایر روش‌های رایج حمل می‌شوند. این می‌تواند به هر چیزی که در حال حمل است، از مواد خام و کالاهای ساخته شده گرفته تا مواد غذایی و وسایل شخصی اشاره داشته باشد. محموله ممکن است در  جعبه ها، ظروف یا… بسته‌بندی شود تا حمل‌ونقل و جابجایی آن آسان تر شود. اصطلاح «محموله» اغلب به جای «بار» استفاده می شود که هزینه‌ای است که برای حمل و نقل کالا پرداخت می شود. در ادبیات عامه، کارگو معمولا به بارهای تجاری اتلاق می‌شود. تاکید می‌کنیم که کارگو به معنی محوله است و نه روش حمل.

هواپیمای باری

هواپیمای ترابری که به عنوان هواپیمای باری نیز شناخته می شود، هواپیمایی است که برای حمل و نقل کالا، مواد و گاهی اوقات مسافر طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف هواپیماهای مسافربری که عمدتاً برای حمل افراد طراحی شده‌اند، هواپیماهای ترابری دارای محفظه‌های بار بزرگ‌تری هستند و ممکن است ویژگی‌های اصلاح‌شده‌ای مانند کف‌های تقویت‌شده و رمپ‌های بارگیری برای تحمل وزن و حجم انواع محموله‌ها داشته باشند. آنها برای حمل و نقل طیف گسترده ای از کالاها از جمله محصولات مصرفی، کالاهای فاسد شدنی، وسایل نقلیه، ماشین آلات سنگین و حتی تجهیزات نظامی استفاده می شوند. هواپیماهای باری می‌توانند توسط خطوط هوایی، شرکت‌های لجستیکی و سازمان های دولتی برای اهداف مختلف مانند حمل و نقل تجاری، کمک های بشردوستانه و حمل و نقل نظامی اداره شوند.

باید اشاره کرد که همه بارها الزاما با هواپیمای ترابری حمل نمی‌شود.

مدارک لازم برای کارگو

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • پته گمرکی
 • بارنامه
 • پکینگ لیست
 • مجوز صادرات برای کالاهای مجاز از گمرک
 • ارائه گواهی بهداشت
 • ارائه گواهی استاندارد
 • سایر اسناد…

وظایف نمایندگان‌ کارگو

 • تعیین زمان تحویل بار
 • ردیابی محموله‌های گم شده
 • قبوض بار، فاکتورها و سایر اسناد حمل
 • توصیه به مشتریان برای پرداخت حمل‌ونقل
 • ثبت اطلاعاتی از قبیل میزان بار، وزن، ابعاد، زمان حمل‌ونقل
 • تعیین روش‌ها و مسیرهای حمل‌ونقل از محل بارگیری تا مقصد نهایی
 • تخمین، مذاکره و تعیین نرخ پستی، هزینه حمل‌ونقل و سایر هزینه‌ها
 • هماهنگی جزئیات حمل‌ونقل و تدارکات با شرکت‌های حمل‌ونقل و کارگو

فرق کارگو با فریت بار چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که افراد زیادی آن را با کارگو اشتباه می‌­گیرند، فریت بار است. اما فرق کارگو با فریت بار در چیست؟به زبان ساده حمل بار توسط هواپیما را فریت می‌گویند در حالی که کارگو، به معنی بار است. اصطلاح «فریت» به معنی حمل کالاها با هواپیما، خودروی یا کامیونی است که برای این منظور طراحی شده است. در این حالت، کالاها درون وسیله حمل بار قرار می‌گیرند و با استفاده از آن به مقصد نهایی منتقل می‌شوند. به طور کلی، فریت برای حمل کالاهای سنگین و حجیم استفاده می‌شود و به دلیل نیاز به خودروی حمل بار، برای حمل کالاهای کوچکتر و به تعداد بیشتر مناسب نیست.

هزینه حمل هوایی چقدر است؟

هزینه حمل بار هوایی بستگی به عوامل مختلفی دارد. از جمله مسافتی که باید کالا حمل شود، وزن و ابعاد کالا، نوع خدمات حمل و مقصد نهایی. همچنین، قیمت حمل کارگو برای هر هواپیمای کارگو و هر شرکت حمل و نقل هوایی ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، هزینه حمل کارگو به وسیله هواپیما ممکن است از چند صد دلار برای کالاهای کوچک و سبک تا چندین هزار دلار برای کالاهای سنگین و بزرگ باشد. برای دانستن دقیق هزینه حمل کارگو، بهتر است با شرکت همراه دژ تماس گرفته و از قیمت‌های آن‌ها استعلام بگیرید.

در آخر...

حمل کارگو به صورت بارهای سنگین و تجاری بیشتر برای تجار و شرکت‌هایی که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کنند، کاربرد دارد. در ارسال کارگو بسته به نوع بار باید از بسته‌بندی مناسب استفاده گردد. گاهی نیاز است از شرکت‌هایی که در این زمینه متخصص هستند استفاده شود چرا که بسته‌بندی درست و اصولی بسیار مهم است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید از دانش و تجربه کافی بهره‌مند باشند تا بتوانید از سالم رسیدن بار خود به مقصد اطمینان حاصل کنید. شرکت همراه دژ ایرانیان با سابقه طولانی و تجارب موفق در این زمینه خدمات کارگو و فریت را به مشتریان خود ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید.

سوالات متداول

شرکتی که وظیفه حمل بار شما را به عهده می‌گیرد پس از بسته بندی وزن و حجم دقیق آنرا به شما اطلاع خواهد داد.

هم زمینه و هم زمان بستگی به عوامل مختلفی دارد ولی پیشنهاد می‌کنیم چند هفته قبل از موعد مقرر با شرکت همراه دژ تماس بگیرید.