کارگو، سریعترین روش حمل و نقل کالا

روش‌های گوناگونی برای جابه‌جایی بار و حمل کالاها وجود دارد. یکی از این راه‌ها استفاده از کشتی است. جابه جایی بار توسط کشتی با توجه به ایمن بودن و هزینه کم، یک عیب بزرگ نیز دارد و آن هم مدت زمان طولانی حمل بار است. روش دیگری که این مشکل را حل کرده، حمل‌ونقل هوایی است. برای درک بهتر این نوع حمل بهتر است ابتدا با واژه کارگو آشنا شوید.

کارگو امروزه در سراسر جهان به طور معمول استفاده می‌­شود و آنقدر پرکاربرد است که دنیا را نمی‌­توان، بدون استفاده از این روش حمل‌ونقل متصور شد. بسیاری از شرکت­‌ها و دولت‌­ها و اشخاص بدون کارگو با خسارات زیادی مواجه می­‌شوند. به همین دلیل اهمیت این روش به عنوان سریع­ترین روش حمل و نقل بسیار بالا است. کارگو یکی از خدمات تخصصی شرکت همراه دژ ایرانیان است.

کارگو چیست؟

کلمه کارگو  یا Cargo در فرهنگ لغات فارسی به محموله، کالا و بار ترجمه می‌شود و معمولاً در صنعت حمل‌ونقل هوائی به کالا یا باری گفته می‌گویند که توسط یک شرکت هواپیمائی بارنامه شده و از مبدأ به مقصدی مشخص ارسال می‌گردد.

کارگو یا Cargo به بار مسافری، تجاری یا نمونه کالا که بارنامه شده اطلاق می‌گردد. کلمه  کارگو یا Cargo به فراوانی در صنعت حمل‌ونقل استفاده می‌گردد. بار مسافری، تجاری و نمونه کالا که برای مقصد مشخصی بارنامه برای آن صادر و با هواپیما حمل می‌گردد به‌عنوان  کارگو شناخته می‌شوند.

تصور بیشتر مردم از حمل بار یا کارگو این است که کالا یا کارگو حتماً با یک هواپیمای باری حمل و جابه‌جا می‌شود. این در حالی است که تمام هواپیماهای مسافری قابلیت بارگیری بار در انبار را دارند و عملاً بیشترین کالاها بین شهرها و کشورها با هواپیمای مسافری حمل می‌گردد.

هواپیمای کارگو

هواپیماهای باری  بیشتر در مواقعی استفاده می‌گردد که اگر حجم زیادی از کالا مثلاً از 20 تن به بالا بخواهد در مسیری  حمل شود و یا اینکه ابعاد آن کالاها بزرگ‌تر از درب انبار هواپیماهای مسافری باشد؛ در این صورت این کالاها باید با هواپیمای بار و اصطلاحاً کارگو بارگیری و حمل شوند.

هواپیمای باری یا کارگو برای حمل حیوانات زنده مثل اسب، گاو، گوسفند و همچنین دیگر حیوانات حیات‌وحش مثل زرافه، فیل و … نیز استفاده می‌گردد.

بنا بر توضیح‌های ارائه شده در بالا هر مقاله‌ای که به‌عنوان کارگو درسایت‌های مختلف ملاحظه می‌فرمایید دقیقاً همان کالای مسافری و یا تجاری و یا نمونه است که بنابه‌درخواست صاحب آن توسط یک شرکت هواپیمائی و یا نماینده آن شرکت که دارای مجوز فعالیت خدمات بار را از سازمان هواپیمائی کشوری است در بارنامه شده و به مقصد درج شده در بارنامه با هواپیما حمل می‌گردد.

فرق کارگو با فریت بار چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که افراد بسیار زیادی آن را با کارگو اشتباه می‌­گیرند، فریت بار است. اما فرق کارگو با فریت بار در چیست؟

فریت بار هم نوعی حمل بار با هواپیما محسوب می­‌شود، اما از نظر ماهیت کاملاً با کارگو متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با مفهوم فریت بار مطلبی در این مورد نوشته شده که لینک آن را در همین صفحه می‌گذاریم.

کارگو فقط برای بارهای تجاری استفاده می‌­شود و مسافرانی که قصد حمل بار را دارند، فقط باید از فریت بار استفاده کنند. این تفاوت، اولین و مهم­‌ترین فرق کارگو با فریت بار است. این دو روش از نظر قیمت، فرآیند­های ارسال و تحویل و همچنین گرفتن مجوزهای مختلف با هم تفاوت‌­های بسیار زیادی دارند. اگر مالک یک شرکت تجاری هستید و در یک سفر خارجی چند کالای محدود و کم­ وزن برای خود یا شرکت خود خریده‌­اید، می‌­توانید از فریت بار استفاده کنید، چرا که کارگو غالباً برای کالاهایی با حجم بسیار بالا استفاده می‌­شود.

ما در شرکت همراه دژ ایرانیان قادر به حمل بار سنگین هوایی، حمل مایعات، حمل انواع باتری، حمل کالاهای خطرناک، حمل Door To Door و سرویس حمل اسناد به صورت حمل اکسپرس هوایی هستیم.

هزینه کارگو چگونه محاسبه می شود و عوامل موثر بر آن چیست؟

در روش حمل کارگو بار به دلایل مختلف، هزینه مسئله­‌ای مهم محسوب می‌­شود و عدم آگاهی از آن امکان دارد، موجب خسارات مالی به صاحب کالا شود.

  • وزن و ابعاد

بدون شک اولین عامل موثر بر هزینه کارگو، وزن کالاست. هر چقدر که وزن کالای شما بیشتر باشد، هزینه کارگو نیز بیشتر خواهد بود. هر چقدر کالای شما سبک‌تر باشد، هزینه کمتری باید برای این نوع حمل بار بپردازید. مولفه دیگری که در هزینه این نوع روش حمل موثر است، ابعاد کالا است. ابعاد نیز اثری مشابه به وزن روی هزینه کارگو دارد. هر چقدر که ابعاد کالای مورد نظر شما بزرگتر باشد، هزینه بیشتری باید برای کارگو بپردازید. اندازه کالاها و چگونگی محاسبه ابعاد و تاثیر آن در قیمت در هر شرکت حمل بار هوایی متفاوت است.

  • فاصله هوایی (مسافت)

فاصله هوایی بین کشور مبدا و مقصد عامل مهم دیگری است که روی قیمت کارگو اثر دارد. امکان دارد فاصله هوایی با فاصله زمینی دو کشور با یکدیگر متفاوت باشد و ممکن است که فاصله زمینی کمی داشته باشند اما فاصله هوایی آن‌ها به دلیل نبود مسیرهای مستقیم، طولانی باشد و یا حداقل بیشتر از فاصله زمینی باشد. بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات و واردات تازه کار هستند، این مسئله را در نظر نمی‌گیرند و متحمل ضرر زیادی در زمان حمل کالا خواهند شد.

  • نوع کالا

شاید برای شما سوال که ارتباط نوع کالا با هزینه کارگو چیست؟ در بسیاری از کشورها قیمت‌های متفاوتی برای هزینه کارگو تعیین می‌شود. به عنوان مثال کالاهایی که در برابر ضربه حساس هستند، ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند. این تفاوت قیمت هم ممکن است توسط نهادهای دولتی تعیین شود و هم ممکن است که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کارگو چنین تفاوت قیمتی را ایجاد کنند.

  • قوانین کشور مبدا و مقصد

علاوه بر مسئله مسافت، قوانین کشورهای مبدا و مقصد نیز روی هزینه کارگو تاثیر دارند. در برخی کشورها برای همه اجناس مقدار معینی از مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته می‌شود. در برخی کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف، متفاوت است. هزینه‌های دیگری نیز ممکن است برای این حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شود. بهتر است که برای فهم دقیق این مبالغ و آمارها از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، مشاوره بگیرید تا این قیمت‌ها را به شما اعلام کنند.

  • شرکت خدمات دهنده

بدون شک شرکت یا ایرلاینی که قرار است کارگو را برای شما انجام بدهد، یک نرخ به خصوص دارد. برخی از ایرلاین‌ها به دلیل سابقه، اعتبار و کیفیت خدمات برند خود قیمت بالاتری نسبت به سایر ایرلاین‌ها دارند. بهتر است که پیش از انجام کارگو به میزان بودجه خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید بهتر در زمینه انتخاب شرکت خدمت دهنده کارگو تصمیم‌گیری کنید.

کالای مجاز برای کارگو چیست؟

یکی از مسائل مهمی که پیش از استفاده از کارگو باید مدنظر داشته باشید، این است که حمل و نقل کارگو را نمی‌­توان برای همه نوع کالا انجام داد. هر کشوری سیاست‌­های خاص خود را دارد و مراجع قانونی و دارای قدرت، معمولا ورود برخی از کالاها را به طور کلی به کشور ممنوع می­‌کنند. استفاده از کارگو برای این نوع کالاها، باعث توقیف کالا و مجرم شناختن وارد کننده خواهد شد.

این کالاها می­‌تواند شامل وسایل خطرناک، مانند اسلحه یا کالای ممنوع به دلیل مسائل اجتماعی و فرهنگی، مانند مشروبات الکلی باشد. ممکن است ورود برخی از کالاها نیز به طور محدود و در یک بازه زمانی معین به داخل کشور ممنوع شده باشد. به عنوان مثال وارد کردن خودروهایی با مبلغ بیش از ۴۰ هزار دلار به ایران در سال ۹۸ برای مدت محدودی غیرقانونی بود.

با این حال برخی از کالاها وجود دارند که ممکن است ورود آن‌­ها نیاز به مجوزهای قانونی داشته باشد. بسیاری از اقلام دارویی و بهداشتی در این دسته قرار می‌گیرند. دریافت این مجوزها به هیچ عنوان بر عهده شرکت­‌های کارگو نیست و وارد کننده می‌بایست مجوزهای ورود مورد نیاز این دسته کالا ها را از مراجع قانونی مربوط تهیه کند.

برخی اوقات شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کارگو از انجام برخی از خدمات امتناع می­‌کنند و سیاست­‌های کاری خود را خلاف انجام کارگو برای برخی کالاها می‌دانند. برای مثال اکثر شرکت­‌های خدمت‌دهنده از انتقال مایعات یا حمل حیوانات زنده امتناع می­‌کنند. با این حال کالاهایی چون لباس، انواع خوراکی، قطعات مختلف صنعتی، لوازم و ابزار، لوازم دیجیتالی و دیگر کالاهای وارداتی از این دست را می‌توان با سیستم کارگو در صورت رعایت قانون واردات هر کشور به راحتی انتقال داد.

مراحل کارگو

حال که دیدیم کارگو چیست، به سراغ مراحل کارگو برویم. فرآیند انجام کارگو دشوار نیست. در ابتدا باید به یکی از شرکت­‌های خدمت‌دهنده مراجعه کنید و مشخصات دقیق کالاهای مربوطه را به آن­ها اعلام کنید. سپس این شرکت هزینه کارگو را به شما اعلام خواهد کرد. پس ازتوافق بر سر قیمت، مدارک و مشخصات کالاها و اجناس را برای آن­‌ها ارسال خواهید کرد.

شرکت خدمت‌دهنده کارگو کالاهای موردنظر را بسته‌بندی خواهد کرد. پس از تائید صاحب بار از وضعیت بسته‌بندی کالاهای خود و حصول اطمینان از سالم ماندن آن­ها در حین سفر هوایی و پرداخت هزینه‌های مربوط به شرکت خدمت‌دهنده، فرآیند انجام کارگو شروع خواهد شد. بارها از طریق هواپیمای باری مورد نظر به مقصد می‌­رسند. در کشور مقصد کالاها تحت نظارت اداره گمرک خواهند بود. شما باید به گمرک مراجعه کنید و این کالاها را با ارائه مجوزهای دریافت شده (مانند بارنامه، فاکتور و غیره) از سوی شرکت خدمت دهنده کارگو اقدام به تحویل کالا کنید.

پس از این که کالاها تحت نظارت گمرک قرار گرفتند، شرکت انجام دهنده کارگو مسئولیتی در زمینه آسیب به کالا بعد از این مرحله به عهده نخواهد گرفت و پس از این که کالا را از گمرک دریافت کردید، گمرک نیز مسئول خرابی کالای شما نیست و کنترل کامل آن کالا در اختیار شما قرار دارد. تنها اگر در جریان سفر آسیبی به کالای شما وارد شد، شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو خسارت آن را می­‌پردازد.

کارگو یکی از بهترین روش­‌های انتقال کالا بین کشورهایی است که مرز زمینی ندارند. همچنین برای انتقال کالا به کشورهایی که به دریا راه ندارند نیز کارگو تنها روش سریع انتقال کالا است.

پیش از انجام کارگو، از یک شرکت انجام دهنده خدمات کارگو مشاوره دریافت کنید و کالاهای خود را به آن‌ها اعلام کنید. ممکن است کالایی که قصد دارید آن را به کارگو تحویل بدهید، جزو کالاهای ممنوع باشد. قوانین هر کشوری نیز ممکن است سریعا تغییر کنند و کالایی که قبلا بارها با کارگو انتقال داده‌­اید را نتوانید امروز به راحتی انتقال بدهید. بهتر است که همیشه با تماس با این شرکت‌­ها از آخرین قوانین آگاه شوید. همچنین ارتباط با این شرکت‌ها باعث می‌شود که از هرگونه تاخیر در نرخ های کارگو به روز آگاه باشید.

 

در آخر

برای اطلاع بیشتر به قسمت فریت بار مسافری و تجاری سایت همراه دژ ایرانیان مراجعه فرمایید. یکی از اصطلاحاتی که در بین بعضی از مرد رایج شده است  جمله کارگوی ایران‌ایر، کارگوی ماهان، کارگوی قشم ایر، کارگوی امارات، کارگوی لوفت‌هانزا و. … مترادف این جملات یعنی: خدمات بار ایران‌ایر، خدمات بار ماهان، خدمات بار امارات، خدمات بار قشم ایر، خدمات بار امارات و خدمات بار لوفت‌هانزا است.

شرکت همراه دژ ایرانیان با کادری متخصص آماده ارائه مشاوره رایگان و راهنمائی شما مخاطب گرامی و یا فرستنده بار مسافری و تجاری از ایران به تمام نقاط دنیا و همچنین از اقصی‌نقاط جهان به ایران و دیگر کشورهای مقصد است.