کارگو چیست؟ | حمل پرطرف‌دار و سریع

راهنمای ارسال کارگو هوایی

کارگو به محموله یا باری اطلاق می‌شود که باید از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود. در ادبیات ترابری این واژه برای بارهای حجیم استفاده می‌شود. کارگو می‌تواند انواع مختلفی از بارها را شامل شود، مانند کالاها، مواد غذایی و غیره. خدمات کارگو عمدتاً توسط شرکت‌های حمل و نقل و لجستیک ارائه می‌شود و در فرایند حمل و نقل و توزیع کمک می‌کند.مردم تمامی نقاط جهان، در اطراف خود کالاهایی را مشاهده می‌کنند که ساخت کشور خودشان نیست. از آن جایی که بسیاری از این کالاها به‌صورت عمده در اطراف ما وجود دارند، یکی از سؤالاتی که به طور معمول برایمان پیش می‌آید این است که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر وارد کشورمان می‌شود؟

تعاریف مختلفی از کارگو در کشورهای مختلف وجود دارد، اما به‌طورکلی به نوع کالا، مواد، لوازم شخصی، حیوانات زنده و… که از طریق یکی از روش‌های هوایی، دریایی و زمینی حمل می‌شود، کارگو می‌گویند. به زبان ساده‌تر به کارگو در زبان فارسی بار گفته می‌شود. در ادامه این مطلب قصد داریم صفر تا صد فرق کارگو با فریت بار را مورد بررسی قرار دهیم.

سرویس کارگو همراه دژ

کارگو چیست؟ محموله هوایی حجیم

حمل و نقل هوایی سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش حمل‌ونقل کارگو است. می‌توان از این روش برای انواع بارهای حجیم و سنگین، محصولات الکترونیکی و دارویی استفاده کرد. در این روش کالاهای حجیم که هر واحد آن بیشتر از 30 کیلوگرم وزن داشته باشند را با هواپیماهای غیر مسافربری منتقل می‌کنند. معمولاً کالاهایی که وزن هر واحد بیش از 30 کیلوگرم باشد را نمی‌توان با روش‌های دیگر مثل فریت بار یا مسافری وارد کرد.

تفاوت فریت بار و کارگو

سرویس حمل و گارکو

باتوجه‌به اینکه در این مطلب منظور از فریت بار و کارگو، ارسال هوایی بار با این روش‌هاست، باید توضیح داد که فریت بار در مواردی استفاده می‌شود که مسافر بیش از حد مجاز مشخص شده توسط شرکت‌های هواپیمایی بار همراه خود دارند. در این موارد مسافر می‌تواند به‌جای پرداخت جریمه حمل اضافه‌بار در فرودگاه، از خدمات فریت بار استفاده کند؛ اما کارگو هوایی امکان ارسال بارهای تجاری در هر مقدار و کالاهای حجیم را با هواپیمای باری به صادرکننده می‌دهد. پس می‌توان یکی از تفاوت‌های کارگو و فریت بار را در نوع هواپیمای مورداستفاده بیان کرد. برای فریت بار از هواپیمای مسافری و برای کارگو از هواپیماهای باری استفاده می‌شود.

وظایف نمایندگان‌ کارگو

 • حمل‌ونقل
 • تعیین زمان تحویل بار
 • ردیابی محموله‌های گم شده
 • قبوض بار، فاکتورها و سایر اسناد حمل
 • توصیه به مشتریان برای پرداخت حمل‌ونقل
 • ثبت اطلاعاتی از قبیل میزان بار، وزن، ابعاد، زمان
 • تعیین روش‌ها و مسیرهای حمل‌ونقل از محل بارگیری تا مقصد نهایی
 • تخمین، مذاکره و تعیین نرخ پستی، هزینه حمل‌ونقل و سایر هزینه‌ها
 • هماهنگی جزئیات حمل‌ونقل و تدارکات با شرکت‌های حمل‌ونقل و کارگو
 •  

هزینه کارگو هوایی

اطلاع از هزینه ارسال بار فارغ از اینکه قصد دارید از کدام روش ارسال بار استفاده کنید، بسیار حائز اهمیت است. عوامل مؤثر در کارگو هوایی محموله عبارت‌اند از:

 • وزن و ابعاد: وزن بار یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر در هزینه کارگو است. هر چقدر وزن بار ارسالی بیشتر باشد، هزینه کارگو افزایش می‌یابد. مؤلفه بعدی ابعاد کالا است. ابعاد محموله نیز تأثیری مانند وزن محموله دارد.
 • فاصله تا مقصد: هزینه ارسال بار به‌طورکلی به مسافت تا مقصد بستگی دارد. هرچه فاصله مبدأ تا مقصد بیشتر باشد، هزینه کارگو افزایش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید فاصله هوایی مبدأ تا مقصد ممکن است بافاصله زمینی آن متفاوت باشد.
 • نوع کالا: یکی از عوامل تأثیرگذار در زمان محاسبه هزینه کارگو، نوع بار ارسالی است. به‌عنوان‌مثال هزینه ارسال بارهایی که نسبت به ضربه حساسیت بیشتری دارند و به طور کل در هنگام جابه‌جایی نیاز به‌دقت بیشتری دارند، بیشتر است.
 • شرکت ارائه‌دهنده خدمات: بدون شک هر شرکتی که خدمات کارگو و به‌طورکلی حمل و نقل بار را انجام می‌دهد، نرخ متفاوتی برای این خدمات در نظر دارد. از طرفی هزینه خدمات شرکت‌ها باتوجه‌به تجربه، اعتبار و خدماتی که ارائه می‌دهند متفاوت است.

به‌طورکلی بهترین روش برآورد هزینه کارگو در شرکت‌های مختلف، تماس با آن‌ها و استعلام دقیق هزینه‌های آن‌ها قبل از عقد قرارداد است.

ایرلاین‌های ایرانی ارائه‌دهنده کارگو

در آخر...

ما در این مطلب با بیان مفهوم کلی کارگو و به طور اختصاصی کارگو هوایی، قصد داشتیم شما را با مراحل کارگو و تفاوت بین فریت بار و کارگو هوایی آشنا کنیم. اگر شما هم قصد ارسال بار به خارج از کشور را دارید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با شرکت‌های معتبر اراده دهنده خدمات حمل و نقل هوایی تماس بگیرید و از شرایط و بارهای ممنوعه در کارگو هوایی مطلع شوید تا از ضررهای احتمالی هرگونه اشتباه در این زمینه جلوگیری کنید. مجموعه همراه دژ ایرانیان با سال‌ها تجربه در زمینه حمل و نقل هوایی و دارابودن تمامی مجوزهای لازم در این زمینه، آماده ارائه خدمات به شما تجار و بازرگانان عزیز است.