بسته بندی بار هوایی

بسته بندی بار هوایی چطور انجام می شود؟

یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال تعیین‌کننده‌ترین مراحل حمل کالا، بسته‌بندی آن است. یک بسته‌بندی مناسب باید استانداردهای روش حمل را در نظر بگیرد و در مورد هر دسته کالایی، می‌تواند استانداردهای متفاوتی وجود داشته باشد. اگر قرار است با نازل‌ترین قیمت و سریع‌ترین روش کالای شما ارسال گردد، بسته‌بندی مناسب موجب جلوگیری از ضربه و تخریب بار خواهد شد. به همین دلیل برای کالاهای حامل باید به اهمیت بسته‌بندی حمل هوایی توجه داشت و با صرف زمان کافی و هزینه مناسب برای این کار اقدام کرد.

چرا بسته‌بندی باید استاندارد باشد؟

بار مسافری حاوی کالاهای مختلف و ناهمگونی است که این تفاوت می‌تواند باعث آسیب رساندن کالایی به کالای دیگر شود. این آسیب‌ها می‌تواند هزینه‌بر و خطرساز باشد. ماهیت برخی کالاها مخصوصاً مواد خوراکی به صورتی است که اگر بسته‌بندی نامناسب باشند، ممکن است باعث بروز مشکل در خود بار یا بارهای مجاور شوند. در ادامه به برخی دلایل برای استاندارد بودن بسته‌بندی اشاره می‌کنیم.

 1. اگر بسته‌بندی بار هوایی کالاهای شما طبق استانداردهای حمل بین‌المللی نباشد، هنگام بروز حوادث احتمالی شرکت‌های بیمه خسارتی برای شما در نظر نخواهند گرفت.
 2. گمرک برخی کشورها جهت ورود بار سخت‌گیری‌های خاصی دارند. در این‌گونه موارد، اگر کالای شما دارای بسته‌بندی مناسب و استانداردی نباشد، از ترخیص آن ممانعت به عمل می‌آید.
 3. اگر کالای شما به طور اصولی بسته‌بندی نشوند، در حجم بار تأثیر گذاشته و موجب افزایش هزینه‌های حمل بار می‌شود. بسته‌بندی درست تأثیر بسزایی در هزینه‌های حمل بار هوایی دارد.
 4. برای بعضی کالاها باید از بسته‌بندی مخصوص استفاده شود؛ مانند کالاهای فاسدشدنی، شکستنی، حجیم، مواد خوراکی و …
 5. بسته‌بندی مناسب کمک می‌کند تا در زمان حمل کالا توسط کارگران و یا لیفتراک‌ها آسیبی به بار وارد نشود.
 6. اگر بسته‌بندی بار نامناسب باشد، خسارات احتمالی وارده بر کالا می‌تواند هزینه‌های مجدد و جبران‌ناپذیری ایجاد کند.
 7. برای حمل هوایی کالای خطرناک باید، از بسته‌بندی‌های مخصوص UN استفاده کرد.
 8. هزینه‌های بسته‌بندی فریت بار را جزو هزینه‌های خود به‌حساب نیاورید. چرا که با صرف این هزینه‌ی محدود، لوازم منزل و وسایل شخصی که احتمالاً برای شما دارای ارزش‌های خاصی هستند، ایمن به مقصد رسیده و سالم تحویل می‌گردد.
چرا بسته‌بندی باید استاندارد باشد؟

انواع بسته‌‌بندی بار هوایی

بسته‌بندی و آماده‌سازی کالای مسافران مهم‌ترین بخش باربری هوایی است. در صورت عدم بسته‌بندی مناسب لوازم شخصی، منزل یا کالای تجاری شما که قرار است به‌صورت هوایی به‌وسیله هواپیما حمل شود، حتی با کمترین قیمت و سریع‌ترین شرایط حمل موجب آسیب، ضرر و زیان فرستنده در انتهای مسیر خواهد شد. به همین دلیل برای بارهای آسیب‌پذیر و شکستنی مانند ظروف شیشه‌ای، کریستال، بلور، قاب عکس و مجسمه‌های تزیینی، همراه دژ ایرانیان بسته‌های متفاوتی را به  شما پیشنهاد می‌کند.

بسته‌بندی مواد فاسدشدنی

بعضی کالاها نظیر دارو، میوه، نمونه‌های آزمایشگاهی و یا مواد غذایی منجمد احتیاج به بسته‌بندی مخصوص دارند. حفظ دمای مناسب جهت جلوگیری از فساد در حمل هوایی کالای فاسد شدنی شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از این‌گونه مواد مانند نمونه‌های آزمایشگاهی باید در بسته‌های یونولیتی که دارای یخ خشک و یا آیس‌ژل‌های مخصوص هستند ارسال کرد. همچنین نمونه‌های میوه نیز در ظروفی که دارای مقداری یخ برای حفظ دمای مناسب است، بسته‌بندی می‌شوند.

بسته‌بندی بار منزل

 قبل از بسته بندی بار هوایی برای بار منزل بهتر است بدانید بسته‌بندی اثاثیه خانه ترجیحاً در منزل ارسال‌کننده انجام می‌شود؛ ولی در بعضی موارد که احتیاج به بسته‌بندی چندمرحله‌ای است و یا بار از چندین نقطه شهر باید جمع‌آوری گردد، بسته‌بندی بار در انبار شرکت صورت می‌گیرد و پس از آن به فرودگاه ارسال می‌شود. در بعضی از موارد لوازم بسته‌بندی شده در انبار شرکت برای زمان مشخصی نگهداری می‌شود تا گیرنده لوازم محل زندگی خود را در مقصد تهیه و آماده کند و بعد از آن لوازم ارسال می‌شوند. در بعضی از موارد حمل اثاثیه منزل، لوازم به‌منظور حفظ سلامت کامل در جعبه‌های چوبی مناسب بسته‌بندی می‌شوند.

بسته‌بندی تابلوها و آثار هنری نفیس

بسته‌بندی تابلوهای نقاشی یا آثار هنری احتیاج به جعبه‌های چوبی مناسب دارند و این جعبه‌ها باید توسط افراد مجرب و باتجربه ساخته شود.

بسته‌بندی بر اساس استانداردهای بین‌المللی

بسته‌بندی نامناسب یکی از دلیل شایع آسیب‌دیدگی کالا و عامل اصلی بسیاری از ادعاهای بیمه است. بهتر است که با نحوه بسته‌بندی بار هوایی بر اساس استاندارهای بین‌المللی آشنا شویم تا کالای خود را به بهترین شکل ممکن بسته‌بندی و از بروز هرگونه آسیب به آن جلوگیری کنیم.

بیشتر بدانید: خدمات کالای مرجوعی

برای ارسال بار .

مراحل بسته‌بندی بار هوایی

به‌طورکلی بسته‌بندی بار هوایی دو مرحله اصلی دارد، بسته‌بندی اولیه و بسته‌بندی ثانویه.

بسته‌بندی اولیه

این بسته‌بندی توسط نیروهای شرکت حمل هوایی باربری بادقت و بسته به نوع بار با ابزارهای حرفه‌ای و مواد اولیه عالی بسته‌بندی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال برای وسایل شکستنی و چینی، ابتدا به‌صورت جداگانه وسایل را با پلاستیک حباب‌دار و سپس با کاغذ ضدضربه بسته‌بندی می‌کنند.

بسته‌بندی ثانویه

پالت‌بندی و ساخت جعبه چوبی، به‌طورکلی پس از بسته‌بندی اولیه بار برای امنیت بیشتر و راحتی در حمل وسایل پالت‌بندی شده و در صورت نیاز برای آن جعبه چوبی ساخته می‌شود. دلیل اصلی این کار امنیت بیشتر و کاهش احتمال آسیب بار است، همچنین این عمل احتمال آسیب‌زدن بار به بدنه هواپیما را کاهش می‌دهد.

شرایط عمومی بسته‌بندی مناسب

بیرون جعبه

در ابتدا باید پیشنهاد کنیم که از یک لیبل اضافی در داخل بسته‌بندی استفاده کنید و بسته‌های بالای 25 کیلوگرم را با علامت «سنگین» مشخص کنید. بهتر است جعبه در شرایط سالم باشد. (فرورفتگی، پارگی، ترک، له‌شدگی و آثاری از رطوبت روی آن نباشد).

 • از یک نوارچسب باکیفیت بالا جهت بستن درب کارتن استفاده و سعی کنید بستن آن به‌صورت H باشد.
 • مطمئن شوید بارکد به‌صورت کاملاً صاف بر روی بسته محکم شده باشد و روی آن هیچ‌چیز دیگری نباشد.
 • مطمئن شوید که لیبل بر روی بسته محکم چسبانده شده است و لیبل‌ها و آدرس‌های قدیمی را جداسازی کنید.

لیبل‌های بار و نوشته‌های مربوط به تحویل‌گیرنده در قسمت بالای جعبه چسبانده شود (روی آنها با نوارچسب پوشانده نشود).

داخل جعبه

مطمئن شوید که جعبه انتخابی برای وزن محتویات داخل آن مناسب باشد. مطمئن شوید که اجناس سنگین پوشش اضافی و زیرسازی محکمی داشته باشند. اجناس گوناگون را در یک جعبه قرار ندهید و ترجیحاً در هر جعبه از یک نوع کالا باشد. توجه به این نکات برای بسته‌بندی مناسب ضروری است.

 • اجناسی که شکل هندسی نامنظمی دارند (نظیر مجسمه) را با پوشش اضافی محافظت کنید.
 • درصورتی‌که فضایی از داخل جعبه خالی ماند، داخل کارتن را با فوم و یونولیت پوشش دهید.
 • مطمئن شوید که اجناس شکننده به‌خوبی پوشش داده شده‌اند و تا حد ممکن آنها را از لبه‌ها قرار دهید.
 • اجناس ظریف و شکننده مانند ظروف کریستالی را با پوشش اضافی (نایلون پلاستیکی حباب‌دار) محافظت کنید.

در نهایت مطمئن شوید که برای اجناس فلزی از لایه‌های پوششی محافظ استفاده شده است تا آسیبی به پرسنل حمل‌ونقل وارد نگردد.

بسته‌بندی پالت

خوب است اطمینان حاصل کنید که جعبه‌ها کاملاً بر روی پالت ثابت شده‌اند. ابعاد و چیدمان جعبه‌ها بر روی پالت باید به شکلی باشد که بیرون‌زدگی از پالت نداشته باشد.

 • کارتن‌ها می‌بایست برای قرارگرفتن و چیدمان بر روی پالت و یکدیگر، دارای سطحی صاف باشند.
 • جنس پالت باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد به‌گونه‌ای که قابلیت حمل توسط لیفتراک را داشته باشد.

مطمئن شوید که پالت از شرایط خوبی برخوردار هستند و هیچ‌گونه آسیبی روی سطح و پایه‌های آن وجود نداشته باشد.

قوانین امنیتی حمل‌ونقل هوایی

محموله باید قبل از صادرات بررسی شود ممکن است یک بازرسی سطحی از بسته‌بندی‌ها انجام شود، به صورتی که هر جعبه، کارتن یا سایر موارد توسط یک نماینده حمل‌ونقل هوایی (RACA) بازرسی شود. اگر محموله را به شکل همگن روی پالت بسته‌بندی کرده باشید، لازم است جعبه‌ها روی‌هم چیده و در دستگاه‌های بار واحد (ULDs)  بسته‌بندی شوند.

 • اگر محموله توسط شرکت معتبر و شناخته شده بسته‌بندی گردد، معمولاً قبل از بلندشدن هواپیما نیازی به بررسی بیشتر ندارد.
 • نوع هواپیمایی که محموله با آن حمل می‌شود، ممکن است محدودیت وزنی خاص داشته باشد که به نوبه خود به حداکثر وزن برخاست هواپیما (MTOW) بستگی دارد.
 • در نظر بگیرید که چه عواملی ممکن است باعث آسیب بسته‌بندی و محموله شود (رطوبت، نشت یا تغییر دما).
 • این احتمال خطرناک وجود دارد که کالاها سرقت شوند. توصیه می‌شود از بیمه هوایی برای حمل‌ونقل بین‌المللی استفاده کنید.
 • استفاده از جعبه‌های دوجداره یا سه جداره برای حمل محموله‌‌های شکننده که به حفاظت بیشتری نیاز دارند.
 • همچنین این جعبه‌ها به‌اندازه کافی مستحکم هستند که بتوانند روی‌هم چیده شوند و بهترین محافظت از کالاها را فراهم کنند.

 

بعد از بسته‌بندی بار و محموله بهتر است که جعبه حاوی وسایل را با استفاده از چسب باکیفیت، محکم‌تر کنید. برای این منظور استفاده از تفنگ چسب نواری می‌تواند به شما کمک کند تا بسته‌بندی و چسب زدن به جعبه‌ها را راحت‌تر انجام دهید.

الزامی است که برچسب‌گذاری هر نوع محموله‌ای را که به خارج از کشور حمل می‌کنید کاملاً رعایت شود. به‌عنوان‌مثال،  اگر بار شکننده در بسته‌بندی وجود دارد به‌وضوح و کاملاً دقیق اقلام داخل بسته‌بندی را بر روی جعبه یادداشت کنید. این امر در مورد کالاهای خطرناک هم صادق است که باید طبق مقررات بین‌المللی برچسب‌گذاری شوند.

ابزارهای معمول بسته‌بندی بار هوایی

متداول‌ترین مواد مورداستفاده در بسته‌بندی بار هوایی شامل موارد زیر است:

 • کارتن
 • پلاستیک (معمولی و حباب‌دار)
 • پاکت
 • سلفون
 • مقوا و کاغذ
 • صندوق
 • جعبه و …

دقت داشته باشید که کیفیت مطلوب این ابزارها تأثیر جدی بر کیفیت بسته‌بندی بار دارد، چنانچه خودتان قصد بسته‌بندی بار را دارید، حتماً از شرکت‌های معتبر حمل مشورت بگیرید تا نکات لازم را به شما آموزش دهند. همچنین این نکات حساس را لیست کرده و چک‌لیستی برای کنترل کیفیت بسته‌بندی بار هوایی خود آماده کنید.

بسته بندی استاندارد

شرکت بسته‌بندی بار استاندارد

شما می‌توانید با کمترین دغدغه، بسته‌بندی بارهای خود را به شرکت حمل و نقل بین المللی همراه دژ ایرانیان بسپارید و صفر تا صد حمل بار خود را به راحت‌ترین روش ممکن انجام داده و به‌صورت آنلاین رهگیری کنید.

چه بسته‌بندی برای بار هوایی مناسب‌تر است؟

آگاهی افراد متخصص‌ها نسبت به قوانین، استفاده از مواد باکیفیت برای بسته‌بندی منجر به کاهش خسارات ناشی از حمل بار می‌شود.

وزن حجمی در بسته‌بندی محموله هوایی چیست؟

وزن حجمی به زبان ساده حجم بار (به سانتی‌متر) تقسیم بر عدد مشخص 5 هزار است.

آیا امکان پیگیری آنلاین وضعیت بار و محموله بعد از ارسال به خارج از کشور وجود دارد؟

همراه دژ ایرانیان طرف قرارداد با بیمه‌های مربوط به باربری است از همین رو می‌توانید با آرامش خاطر بار خود را به دست این شرکت سپرده و پیگیری کنید.