کالای خطرناک چیست ؟

کالای خطرناک به کالاها و موادی گفته می شود که ایمنی و سلامت مسافران یا هواپیما را به خطر می اندازند.  اما این بدان معنی نیست که کالاهای خطرناک نمی توانند با هواپیما حمل شود.

بسیاری از کالای خطرناک در صورت رعایت مقررات پیش بینی شده در مورد آنها، می توانند به صورت هوایی حمل گردند. حمل اینگونه کالاها با توجه به دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری و همچنین انجمن شرکت های هواپیمایی (IATA) صورت می گیرد

کالاهای خطرناک تحت شرایط خاصی از نظر بسته بندی و مقدار مجاز،  بر اساس مقررات کتاب کالای خطرناک که توسط سازمان بین المللی یاتا (IATA) تدوین گردیده است، پذیرش و ارسال می شوند. این کالاها در ۹ گروه طبقه بندی شده است که هر کدام قوانین  و دستور العمل های خاص خود را دارد و عبارتند از :

 1. مواد منفجره
 2. گازهای قابل اشتعال
 3. مایعات قابل اشتعال
 4. اجسام قابل اشتعال
 5. مواد اکسید کننده
 6. مواد مسری
 7. مواد رادیو اکتیو
 8. اسید ها
 9. مواد متفرقه دیگر مانند مغناطیس، باطری، محصولات پلیمری، یخ خشک
چه کالاهای خطرناکی را می توان به صورت هوایی حمل کرد ؟

بسیاری از  کالاهای خطرناک در صورت رعایت مقررات پیش بینی شده در مورد آنها، می توانند به صورت هوایی حمل گردند. حمل این گونه کالاها با توجه به دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری و همچنین انجمن شرکت های هواپیمایی (IATA) صورت می گیرد.

حمل این نوع کالاها و مرسولات با کیف دستی و چمدان مسافرین  قابل قبول نیست و اکیداً ممنوع است. تنها می توان در انبار هواپیما، با توجه به نوع بسته بندی ذکر شده  مطابق با قوانین استاندارد در کتاب بین المللی یاتا  حمل گردند

کالای خطرناک

چگونه می توان از خدمت حمل کالای خطرناک بهرمند گردید؟

شما به راحتی از طرق تماس تلفنی یا از طریق پیام توسط واتس اپ ویا ایمیل می توانید درخواست خود را به شرکت همراه دژ ایرانیان اعلام کنید.

سرویس حمل کالاهای خطرناک از خدمات بسیار ویژه و تخصصی شرکت همراه دژ می باشد. با توجه به حساس بودن این نوع کالاها، حمل آنها از طریق هوایی نیاز به دقت به خصوصی دارد. این مجموعه مفتخر است با سابقه طولانی و همکاری با نیرو های متخصص و همچنین دارا بودن مجوز حمل هوایی از سازمان هواپیمایی کشور، این خدمت را با کیفیتی متفاوت و همسو با نیاز مشتریان ارائه دهد.

MSDS چیست؟

MSDS مخفف عبارت Material Data Safety Sheets است و به برگه ای گفته می شود که اطلاعات ایمنی ماده ماده روی آن درج می شود. 

MSDS یا برگه شناسایی ایمنی مواد شیمیایی، برگه های اطلاعات فنی می باشند که اطلاعات مربوط به مخاطرات ویژه، کار کردن ایمن و دستور العمل های اضطراری و اطلاعات اساسی بهداشتی و ایمنی مواد شیمیایی را برای مصرف  و کاربرد آن ها در محیط کار توسط کارکنان بیمارستان، کارگران و کارفرمایان صنایع، کشاورزی، ساختمان سازی و محل های کاری فراهم و مشخص می نمایند. وجود برگه اطلاعات ایمنی در کنار ماده مورده نظر، اطلاعاتی در اختیار مصرف کننده  قرار میدهد که مصرف کننده باآگاهی از ماهیت آتی ماده مزبور، قادر خواهد بود از خطرات و ضایعات ناشی از استفاده، جابجایی و انبارش نادرست آن در امان باشد.

MSDS چیست

بدين ترتيب كه اطلاعات مندرج در MSDS هر ماده ای بيانگر اين است كه نحوه صحيح استفاده از آن بايد چگونه باشد، در چه درجه حرارت و در چه نوع محيطي بايد نگهداری شود، در انبارش و جابجايي آنچه نكات ايمني بايد رعايت شود و در صورت بروز خطر نحوه مقابله با عوارض  آن ماده چگونه خواهد بود.

به طوركلي يك MSDS حاوی اطلاعات گوناگونی ميباشد كه تعدادی از آنها عبارتاند از:

 • هويت ماده شيميايي
 • تركيب يا اطلاعات مربوط به اجزاء سازنده آن
 • آشنايي با خطرات احتمالی
 • اقدامات اوليه اورژانسی
 • اقدامات اوليه در مواجهه با حريق
 • اقدامات اوليه در صورت ريختن اتفاقی ماده شيميايی شيوه صحيح حمل و نقل و نگهداری
 • روشهای مهار كردن سرايت آن / محافظت افراد دربرابر ماده شيميايی
 • خواص فيزيكی و شيميايی
 • پايداری و واكنش پذيری
 • اطلاعات سميت ماده شيميايی
 • اطلاعات اكولوژيكی
 • اصول صحيح معدوم كردن پسماندهای آن
 • اطلاعات لازم در مورد جابجا كردن آن
 • ساير اطلاعات

شرکت همراه دژ ایرانیان زیر مجموعه شرکت بزرگ و با قدمت طولانی سپاهان همراه که جز فعالان اقتصادی کشور می باشد ،یکی از خدمات تخصصی ما حمل کالای خطرناک می باشد که با دارا بودن مجوز رسمی و قانونی خدمات بار هوایی از سازمان هواپیمایی  کشوری قادر به حمل و نقل بدون محدودیت کالاها از اقصی نقاط جهان با بهترین کیفیت خدمت رسانی و کمترین زمان ممکن است .

در صورت نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتر لطفا  با ما تماس بگیرید.