امور گمرکی چیست؟ (وظایف، مدارک، هزینه‌‌‌های آن)

امور گمرکی چیست

گمرک جمهوری اسلامی سازمانی دولتی تحت نظارت وزارت امور اقتصاد و دارایی است که به‌عنوان مرزبان اقتصادی نقش مهمی در مبادی ورودی و خروجی کشور دارد. گمرک مسئول اجرای قوانین و اخذ حقوق و عوارض گمرکی است. بر اساس قوانین این سازمان مجموعه دستور‌العمل‌هایی برای صادرات و واردات انجام می‌شود که آنها را امور گمرکی تعریف می‌کنند.

امروزه واردات و صادرات به یکی از پردرآمدترین راه‌های تجارت خارجی تبدیل شده است و برای موفقیت در این عرصه نیازمندیم امور گمرکی را به‌درستی و بر اساس قوانین و مقررات انجام دهیم.

هنگام واردات یا صادرات کالا در گمرک حتماً باید قوانین گمرکی به طور کامل اجرا شود اطلاع از قوانین گمرکی و مقررات صادرات واردات به تجار و بازرگانان این امکان را می‌دهد کالای خود را سریع‌تر به‌صورت قانونی از گمرک خارج یا به گمرک وارد کنند.

دیگر خدمات؛ حل اختلافات گمرکی

تعریف امور گمرکی

تمامی اموری که برای واردات و یا صادرات کالا انجام می‌شود را امور گمرکی می‌گویند. لازمه انجام امور گمرکی به‌صورت قانونی، داشتن کارت بازرگانی است. اشخاص حقیقی و حقوقی با داشتن کارت بازرگانی می‌تواند تمامی کارهای مربوط به واردات و صادرات کالا را در گمرکات انجام بدهند.

تیم امور گمرکی شرکت همراه دژ ایرانیان با داشتن نیروهای باتجربه در زمینه اخذ کارت بازرگانی می‌تواند در خدمات شما تاجران عرصه بین‌الملل باشد. صاحبان کسب‌وکار باتوجه‌به قوانین دست‌وپاگیر گمرکی و عدم تسلط به قوانین بازرگانی در صورت نیاز به خدمات می‌توانند به شرکت‌هایی که در زمینه امور گمرکی تسلط کامل را دارند مراجعه کنند تا ضمن بهره‌مندی از سرعت در امور از تضییع حقوق خود نیز جلوگیری کنند.

وظایف شرکت امور گمرکی

وظایف شرکت امور گمرکی

یک شرکت امور گمرکی باید اطلاعات جامعی از قوانین امور گمرکی و مقررات صادرات و واردات کالا داشته باشد مهارت بالای در این امر باعث جلوگیری از تضییع حقوق صاحب کالا و گمرک می‌شود. همان‌طور که می‌دانید فرایند تشریفات ترخیص کالا از گمرک مستلزم اطلاع از قوانین امور گمرکی و رعایت مقررات صادرات و واردات کالا است که بدون شناخت این قوانین و نداشتن تجربه کافی در این زمینه با مشکلات مختلفی مواجه خواهیم شد.

پیشنهاد خواندنی؛ راهنمای کامل مراحل واردات کالا از ابتدا تا انتها

هزینه‌های شرکت امور گمرکی

وجوهی که در قبال انجام خدمات در گمرک وصول می‌شود شامل هزینه‌های انبارداری، ایکس ری، مهروموم، پلمب و موارد مشابه است.

شرکت همراه دژ باتوجه‌به آشنایی با روند اداری امور گمرکی و بهره‌مندی از دانش امور گمرکی می‌توانند جهت انجام سریع و مطمئن تشریفات گمرکی به شما کمک کنند.

چه مدارک امور گمرکی برای واردات کالا موردنیاز است ؟

 1. کارت بازرگانی
 2. ثبت سفارش
 3. ترخیصیه
 4. قبض انبار
 5. بارنامه
 6. فاکتور
 7. عدل‌بندی
 8. گواهی مبدأ
 9. گواهی بازرسی
 10. بیمه‌نامه باربری
 11. وکالت‌نامه محضری

چه مدارک امور گمرکی برای صادرات کالا موردنیاز است ؟

 • کارت بازرگانی
 • فاکتور
 • عدل‌بندی
 • گواهی‌های لازم (حسب مورد)
 • وکالت‌نامه محضری

بهترین شرکت برای دریافت خدمات امور گمرکی کدام است؟

در حال حاضر شرکت‌های زیادی در زمینه ارائه خدمات امور گمرکی فعالیت می‌کنند نکته مهمی که هنگام همکاری با این شرکت‌ها در نظر داشته باشیم این است که یک شرکت علاوه بر اینکه دانش موردنیاز امور گمرکی را داشته باشد حتماً باید دراین‌خصوص تجربه فعالیت هم داشته باشد و از همه مهم‌تر شرکتی باشد که با انعقاد قرارداد با صاحبان کالا مسئولیت کلیه امور محوله را به عهده بگیرد.

شرکت بازرگانی بین‌المللی همراه دژ ایرانیان زیرمجموعه شرکت بزرگ و با قدمت سپاهان همراه که جز فعالان مجاز اقتصادی نیز هست با دارابودن مجوز رسمی و قانونی خدمات بار هوایی قادر به حمل‌ونقل کالا از اقصی‌نقاط جهان با بهترین کیفیت خدمات‌رسانی و کمترین زمان ممکن است.

خدمات امور گمرکی شرکت همراه دژ ایرانیان

شرکت همراه دژ ایرانیان با داشتن نیروهای مجرب و تخصص بالا در مباحث گمرکی می‌تواند خدمات کامل و جامعی در اختیار فعالان عرصه تجارت قرار دهد. در ادامه این خدمات به صورت مختصر معرفی می‌شوند.

 • انجام کلیه تشریفات گمرکی کالاهای وارداتی یا صادراتی (قطعی – موقت) در کلیه گمرکات اجرایی
 • استعلام و مشاوره ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی
 • استعلام و مشاوره تعیین تعرفه کالا (قبل از ورود کالا به کشور) و اخذ مجوز رسمی از گمرک ایران
 • اخذ کلیه مجوزهای ورود و صدور موقت کالا و ماشین‌آلات
 • شرکت در کمیسیون‌های حل اختلافات گمرکی (بدوی – تجدیدنظر – دیوان عدالت اداری) و دفاع از پرونده‌های اختلافی
 • پیگیری اسناد در دفاتر ارزش، تعرفه، واردات و صادرات گمرک ایران
 • اخذ و تمدید کارت بازرگانی

برای آگاهی بیشتر در مورد خدمات امور گمرکی می‌توانید با کارشناسان شرکت همراه دژ تماس بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *