ترانزیت داخلی و خارجی کالا

ترانزیت داخلی، در اصل رویه‌ای گمرکی است که بر اساس آن کالایی که حقوق و عوارض گمرکی آن پرداخت نشده است، از یک گمرک مجاز به گمرک مجاز دیگر و یا سایر اماکن یا انبارهایی که کالاها، تحت نظارت سازمان گمرک به آنها منتقل می‌شود تا تشریفات قطعی گمرکی آنها در مقصد انجام شود. ترانزیت داخلی به سرویس حمل‌ونقلی گفته می‌شود که جهت انتقال محموله به گمرکات داخل یک کشور از یک گمرک داخلی به گمرک دیگر داخل مرز همان کشور صورت می‌پذیرد. شرکت همراه دژ ایرانیان با ارائه خدمات ترانزیت داخلی می‌تواند در کنار شما فعالان اقتصادی محترم باشد.

ترانزیت داخلی و خارجی کالا

برای ترانزیت کالا با ما تماس بگیرید!

ترانزیت چیست؟

معنی اصلی کلمه ترانزیت انتقال افراد و اشیا از نقطه‌ای به نقطه دیگر تعریف شده است. در ادبیات فارسی، واژه ترانزیت اصطلاحی حقوقی و مربوط به حمل‌ونقل گمرکی است. کلمه و مفهوم ترانزیت بسیار پرکاربرد است و به گوش ما آشنا است. در این رویه صاحب کالا یا نماینده قانونی آن در مورد انتقال داخلی کالا و همچنین شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی در مواردی که مقصد بارنامه بعد از مرز ورودی کشور مقصد باشد، پس از انجام تشریفات مربوطه کالای گمرکی را به گمرک مقصد تحویل می‌‌نماید.

انواع ترانزیت کالا به ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی تقسیم می‌شود. روش‌های حمل ترانزیت نیز به‌صورت زمینی، دریایی، هوایی یا ریلی هستند.

ترانزیت داخلی چیست؟

ترانزیت داخلی

طبق ماده 59 ق.ا.گ عبور داخلی، رویه‌ای گمرکی است که بر اساس آن کالای گمرک نشده از یک گمرک مجاز به گمرک مجاز دیگر و یا سایر اماکن تحت نظارت گمرک منتقل می‌گردد تا تشریفات قطعی گمرکی آن در مقصد انجام شود حسب آنکه عبور داخلی کالا بنا بر درخواست متقاضی یا تصمیم گمرک باشد به ترتیب عبور داخلی شخصی یا عبور داخلی اداری نامیده می‌شود.

وقتی راجع به ترانزیت داخلی صحبت می‌کنیم منظور این است که حجم زیادی از کالای ترخیص نشده از یک نقطه، به نقطه دیگر منتقل می‌شود. این فرایند کاملاً درون‌مرزی و بین شهرهای یک کشور انجام می‌شود. در ایران نیز بیشتر از ترانزیت زمینی استفاده می‌شود.

برای کالاهایی که ارزشمند هستند و حجم و وزن کمتری دارند و همین‌طور کالاهایی که می‌خواهند سریع‌تر جابه‌جا شود بیشتر از روش حمل ترانزیت هوایی استفاده می‌شود. ترانزیت هوایی هزینه بیشتری دارد و باتوجه‌به شرایط جغرافیایی کشورمان به دلیل نبود خط ریل در تمام کشور از روش حمل ترانزیت ریلی کمتر استفاده می‌شود.

ترانزیت‏های داخلی با رعایت تمامی قوانین و تشریفات گمرکی انجام‌پذیرند. برای انجام تشریفات گمرکی ترانزیت داخلی به مدارکی چون ترخیصیه، مانیفست، بارنامه حمل و دیگر مدارک نیاز است. کالایی که قرار است از شهری به شهر دیگر ترانزیت شود، در گمرک نقطه مبدأ مورد بررسی قرار می‏گیرد. بررسی کالا به این خاطر است تا مشخص شود کالای اظهار شده با کالای ارسالی مطابقت دارد یا خیر.

نکته حائز اهمیت این است که در بحث ترانزیت داخلی زمان بسیار مهم است و اگر در موعد مقرر نرسد جز دسته کالاهای قاچاق قرار می‌گیرد. به همین خاطر برای ترانزیت داخلی بهتر است از شرکتی باسابقه و مطمئن کمک بگیرید تا کالای شما جزو کالاهای قاچاق در نظر گرفته نشوند. در این زمینه می‌توانید از خدمات ترانزیت هوایی و زمینی شرکت همراه دژ ایرانیان بهره‌مند شوید.

تفاوت ترانزیت داخلی با خارجی

تفاوت ترانزیت داخلی با خارجی صرفاً در مکان تخلیه و بارگیری کالای موردنظر است. در ترانزیت داخلی طبق قوانین فقط در شهرهای داخل یک کشور است اما در خارجی مبدأ یا مقصد می‌تواند کشور یا قاره‌ای دیگر باشد. ترانزیت خارجی به این معنی است که عبور دهنده با تسلیم اظهارنامه به گمرک، متعهد می‌شود کالا را ظرف مهلتی که متناسب با مسافت، نوع وسیله حمل و فصول سال تعیین می‌شود، از طریق گمرک و خروجی مشخص شده در پروانه عبور، خارج نماید.

مصادیق قاچاق کالای ترانزیت خارجی عبارت است از:

  • خارج نکردن کالای ترانزیت خارجی و نگهداری در کشور
  • تعویض کالای ترانزیتی، کسر آن یا اضافه نمودن به آن.
  • خـارج نکردن کالای ترانزیتی ممنوعه یا مشروط از کشور ظرف مهلت مقرر.
  • خروج کالای ترانزیتی بدون یا قبل از اظهار و انجام تشریفات گمرکی.
ترانزیت داخلی و خارجی

نکته: چنانچه محموله ترانزیتی سرقت شود و ترانزیت‌کننده به تشخیص مراجع ذی‌صلاح قضایی مباشرت یا دخالتی در آن نداشته باشد، موضوع قاچاق محسوب نمی‌گردد و پس از کشف کالای سرقت‌شده، بلافاصله برای ادامه ترانزیت به ترانزیت‌کننده تحویل داده می‌شود و در صورت عدم کشف کالا، نسبت به اخذ حقوق ورودی آن اقدام می‌شود.

عوامل مؤثر بر هزینه‌های ترانزیت داخلی کالا چه هستند؟

در ادامه مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌های ترانزیت کالا را به‌صورت مختصر می‌خوانید.

  • نوع کالا
  • ارزش کالا
  • نوع ترانزیت داخلی
  • مسیر ترانزیت
  • میزان فاصله مبدأ تا مقصد
هزینه ترانزیت کالا

شرکت همراه دژ ایرانیان، زیرمجموعه هلدینگ سپاهان همراه، مجوز خدمات ترانزیت هوایی از گمرک ایران را دارد و می‌تواند به شما تجار و تولیدکنندگان محترم جهت ارسال سریع و امن بار کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان همراه دژ تماس بگیرید.

دیگر خدمات ما

شرکت همراه دژ  یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سپاهان همراه است که با هدف ارائه خدمات حمل و نقل هوایی بین المللی و دارا بودن مجوز رسمی و قانونی خدمات بار هوایی از سازمان هواپیمایی کشوری، این امکان را به وجود آورده است تا هر نوع کالا را بدون هیچ گونه محدودیتی، از اقصی نقاط جهان و با بهترین کیفیت در کمترین زمان ممکن حمل نماید.