پست به خارج از کشور (راهنمای جامع مرحله به مرحله)

امروزه با گسترش ارتباطات با دیگر کشورها و مبادلات مختلف، ارسال پست و بسته‌های پستی به خارج از کشور چه به‌قصد مبادلات تجاری و بازرگانی و چه به‌صورت شخصی، حائز اهمیت بسیاری است. یکی از مطمئن‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه‌های ارسال مرسولات از طریق پست به خارج از کشور است. به طور معمول، مرسولات پستی شامل بسته‌های کوچک است و برای مقاصد غیر تجاری استفاده می‌شود.

البته امکان ارسال بارهای حجیم و بزرگ در قالب بسته‌های پستی وجود دارد. کالاهای حجیم در تعداد بالا، معمولاً در قالب فریت بار مسافری یا کارگو صادراتی توسط شرکت‌های هواپیمایی از طریق حمل‌ونقل هوایی ارسال می‌شوند. اما به‌طورکلی پست مدارک به خارج از کشور، کارت‌پستال، بسته‌های کوچک و متوسط، نمونه کالا و خریدهای اینترنتی بیشترین حجم مرسولات پستی را تشکیل می‌دهند.

بایدها و نبایدهای ارسال کالا به خارج از کشور

پست یا ارسال کالا به خارج از کشور قوانین خاص خود را دارد. در سال‌های اخیر با افزایش شرکت‌های پستی خصوصی، گزینه‌های مختلف زیادی پیشروی فرستندگان کالاهاست تا آنچه می‌خواهند را به خارج کشور بفرستند. انواع روش‌های ارسال یا پست کالا اعم از روش‌ حمل هوایی، زمینی، دریایی و ریلی که توسط شرکت‌های پستی ارائه می‌شود تا مشتریان بتوانند با خیال راحت کالای خود را به خارج از کشور ارسال کنند. اما نکات بسیاری هم وجود دارد که پیش از ارسال کالای باید مدنظر قرار گیرد. برای مثال شاید به گوش شما خورده باشد که بعضی از کالاها در فرودگاه مقصد (کشور خارجی) قبل از ارسال در سطل زباله انداخته می‌شوند و هیچ‌گاه به دست گیرنده نمی‌رسند. علت آن قوانین متفاوت کشورهای مختلف برای پذیرش برخی کالاها و ورود آنها به کشور است.

ممنوعیت‌های پستی به خارج از کشور

بهترین روش ارسال کالا به خارج از کشور

روزانه تعداد بسیاری محموله از اداره­ پستی جابه‌جا می‌شود. اما تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باعث شده تا جابه‌جایی برخی از اجناس و اقلام به خارج کشور یا به داخل ممنوع شود.

 • برخی مجلات
 • مشروبات الکلی
 • مایعات و مواد شیمیایی خطرناک
 • حیوانات زنده مثل سگ و گربه و…
 • هرگونه ماده‌­ی مخدر و روان‌گردان
 • طلا و نقره به میزان حداکثر 7 و 50 گرم
 • پول نقد و اوراق بهادار مثل چک، سفته و…
 • ابزار و آلات قماربازی و شرط‌بندی مثل ورق، تخته ­نرد و…
 • سلاح‌های سرد مانند شمشیر، چاقو و سلاح‌های گرم مانند وسایل آتش‌بازی
 • هر وسیله‌­ای که عتیقه محسوب شود. اعم از کتب خطی، کتب مرجع و کتاب‌هایی با خط بریل

نکته: مرسوله­‌ی شما نباید جنبه­‌ی تجاری داشته باشد؛ در غیر این صورت حتماً باید برای صدور کارت بازرگانی اقدام کنید.

نکته: بسته­‌ی پستی حتماً باید در هر دو کشور فرستنده و گیرنده مورد تأیید قرار بگیرد تا امکان ارسال داشته باشد.

مراحل ارسال کالا به خارج از کشور (شرکت پست‌های خصوصی)

برای ارسال کالا به خارج از کشور می‌توانید به شرکت‌های پست خصوصی مراجعه فرمایید و از خدمات این شرکت‌ها استفاده کنید. خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های پستی خصوصی عبارتند از:

1. مشاوره تلفنی یا مجازی 

با ورود به وب‌سایت شرکت پستی مدنظر می‌توانید اطلاعات موردنیاز درباره محموله و نحوه ارسال آن توسط شرکت منتخب را با آنها اشتراک بگذارید و مشاوره لازم را دریافت کنید. پیشنهاد می‌شود تا با چندین شرکت پست خصوصی ارتباط برقرار کنید و با آشنایی از تعرفه و شرایط آنها، بهترین گزینه مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

2. بسته‌بندی مرسوله

شرکت‌های پستی خصوصی معتبر، عملیات بسته‌بندی مرسوله را متقبل می‌شوند. بسته‌بندی مرسوله باتوجه‌به استاندارهای لازم  بسیار قابل‌توجه و مهم است. توجه داشته باشید که در حمل‌ونقل هوایی و دریایی از پالت‌های چوبی یا فلزی برای بسته‌بندی استفاده می‌شود.

3. بارگیری کالا برای ارسال

 پس از بسته‌بندی استاندارد مرسوله‌ها جهت پست هوایی، زمینی یا آبی جابه‌جا خواهند شد. مشتری می‌تواند وضعیت مرسوله خود را از طرق مختلف پیگیری کند.

4. انجام امور تشریفاتی گمرکی

هنگام ورود کالای مشتری به مقصد، بار در فرودگاه اسکن و بازرسی می‌شود.

5. بیمه‌نامه معتبر بین‌المللی

بیمه محموله ارسالی یکی از نکات مهم در حمل کالا به خارج از کشور است. بیمه باتوجه‌به قیمت کالا و ارزش آن انجام می‌شود و عموماً به‌ازای هر یک میلیون تومان، هزینه بیمه در حمل بار به خارج از کشور در نظر گرفته شده و بیمه‌نامه صادر می‌گردد.

انواع خدمات پست به خارج از کشور در شرکت‌های پستی خصوصی

 • ATD  خدمات دریافت بسته در فرودگاه مبدأ تا درب مقصد: شما باید کالای خود را در این شرایط تا فرودگاه ببرید به مأموران تحویل دهید و باقی عملیات توسط شرکت پستی انجام شده و به درب مقصد ارسال می‌شود.
 • ATA  خدمات دریافت بسته در فرودگاه مبدأ و تحویل آن در فرودگاه مقصد: کالا باید توسط مشتری تا فرودگاه حمل شود و سپس در فرودگاه توسط گیرنده دریافت شود.
 • DTA  خدمات دریافت مرسوله درب منزل فرستنده و تحویل در فرودگاه مقصد: مأمورین شرکت پست کالای موردنظر را درب مبدأ تحویل می‌گیرند و گیرنده باید آن را در فرودگاه مقصد تحویل بگیرد.
 • DTD  یا DOD خدمات دریافت بسته درب منزل و تحویل به گیرنده درب منزل (درب‌به‌درب): کالا از درب منزل شما دریافت می‌شود، کلیه مراحل طی شده و درب منزل گیرنده ارسال می‌شود.

کد رهگیری پست خارج از کشور

کد رهگیری خارجی یا شماره مرسوله، یکی از خدمات ضروری شرکت‌های پستی است. با وجود کد رهگیری، می‌توانید به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای، از موقعیت مرسوله مطلع شوید. سیستم رهگیری کمک می‌کند در صورت بروز هر اشکال یا تأخیری در ارسال بسته، راحت‌تر، مشکل را پیگیری کنید.

هزینه پست به خارج از کشور

هزینه پست به خارج از کشور

یکی از دغدغه‌های مشتریان هزینه‌ پست به خارج از کشور است. شرکت‌های پستی بین‌المللی معمولاً باتوجه‌به نوع، ابعاد و وزن یک کالا و همچنین، مقصد نهایی مرسوله، هزینه‌ی آن را محاسبه می‌کنند. آسان‌ترین راه برای اطلاع از هزینه مرسوله پستی به خارج از کشور، برقراری ارتباط با کارشناسان همراه دژ است. شرکت‌های پستی و حمل‌ انتقال کالا به خارج از کشور موظف‌اند در کمال آرامش به سؤالات مشتریان پاسخ دهند.

نحوه‌ی محاسبه هزینه پست به خارج از کشور

کارشناسان شرکت پستی موردنظر موظف‌اند باتوجه‌به وزن جرمی و وزن حجمی قیمت دقیق ارسال بار را به شما اعلام ‌کنند. با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی که برای این کار طراحی شده می‌توان هزینه پست به خارج از کشور را محاسبه کرد. فرمول وزن حجمی کالا (طول × عرض × ارتفاع) تقسیم بر عدد 5000 مقدار عدد به‌دست‌آمده، وزن حجمی کالا است که با وزن معمولی آن مقایسه می‌شود. پس از محاسبه و مقایسه هرکدام که بزرگ‌تر باشد، مبنای محاسبه هزینه پستی قرار می‌گیرد. برخی از بسته‌های پستی، بر اساس ارزش کالا، مشمول هزینه گمرکی در حدود 30 درصدی خواهند شد. می‌توانید از کارشناسان شرکت پستی بخواهید این موضوع را برایتان از اداره گمرک استعلام کنند. به طور خلاصه اطلاعات موردنیاز برای محاسبه هزینه پست به خارج از کشور یا بالعکس عبارت‌اند از:

 • مقصد مرسوله
 • وزن جرمی یا وزن حجمی
 • نوع و ارزش کالا

زمان ارسال محموله پستی به خارج از کشور

زمان تحویل مرسوله یکی از مهم‌ترین موضوعات موردتوجه در ارسال پستی است. به‌طورکلی هزینه و مدت‌زمان تحویل بسته پستی به‌صورت حمل زمینی، هوایی یا پست اکسپرس با یکدیگر متفاوت است. معمولاً برای ارسال هوایی مرسولات به خارج از کشور بین 7 تا 14 روز کاری زمان نیاز است. این فاصله زمانی وابسته به فاصله مبدأ و مقصد است. در مورد برخی از کشورها، مسیر هوایی مستقیم امکان‌پذیر نیست یا داد و ستد بین کشورهای مبدأ و مقصد وجود ندارد. در این مورد، مرسوله به‌صورت غیر‌مستقیم ارسال می‌شود.

انتخاب شرکت مناسب برای پست خارجی

یکی از مهم‌ترین عواملی که هنگام ارسال مرسولات باید به آن توجه شود انتخاب شرکت خدمات پست بین‌المللی است. اگر سابقه‌ی کاری شرکت انتخابی‌ زیاد باشد، کیفیت خدمات‌رسانی هم به همان نسبت بهتر خواهد بود. پیشنهاد می‌شود در انتخاب شرکتی که خدمات پستی را به آن می‌سپارید، دقت کنید.

جهت ارسال مرسوله پستی به خارج از کشور، علاوه بر خدمات پست بین‌الملل اکسپرس، می‌توانید از طریق مسیر هوایی، حمل‌‌ونقل دریایی، حمل‌ونقل زمینی و حمل‌ونقل ریلی  استفاده کنید. برای ارسال مرسولات و بار به خارج از کشور با کارشناسان شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی همراه دژ ایرانیان ارتباط برقرار کنید و از آنها مشورت بگیرید. کارشناسان و متخصصان ما در این حوزه بهترین، ایمن‌ترین و سریع‌ترین مسیر ممکن را به شما معرفی خواهند کرد.

سؤالات متداول

مشتری چه مسئولیتی در قبال کالای پستی خود دارد؟

باید محتویات محموله بادقت و صحیح توضیح داده شود و به‌صورت برچسب در محلی مشخص در سطح خارجی مرسوله نصب شده باشد. اگر نیاز به پرداخت هزینه در مقصد باشد و این اتفاق رخ ندهد مسئولیت آن با  مشتری است.

شرکت پست خارجی چه مسئولیتی در قبال مشتری دارد؟

ارسال به‌موقع و سالم مرسوله، بیمه مرسوله و دادن خسارت در صورت بروز هرگونه آسیب به کالا و شفافیت در روند ارسال کالا به خارج از کشور.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *